BBC - World news Greenpeace La Monde - International news La Monde - International news Pravda - World news

Αθλητισμός

Φίλιππος και ΟΦΝΙ νικητές στο Danaon Cup 2017

Sunday, 09 July 2017

FILIPPOS_JUΠρωταθλητές Ελλάδος οι Βεροιώτες και η ομάδα της Νέας Ιωνίας στους Παμπαίδες Α’ και τις Παγκορασίδες Α’, αντίστοιχα

Με δύο φανταστικούς τελικούς υψηλού επιπέδου -διαφήμιση για την ανάπτυξη του ελληνικού χάντμπολ- που πραγματοποιήθηκαν μπροστά σε 1.000 θεατές στο κλειστό της Αγίας Τριάδας, ολοκληρώθηκαν στην Αργολίδα οι τελικές φάσεις των ΟΠΕΝ Πανελληνίων Πρωταθλημάτων Παμπαίδων Α’ και Παγκορασίδων Α’ με την ονομασία «Danaon Cup 2017».

Ο Φίλιππος Βέροιας νίκησε στα πέναλτι 32-31 τον Διομήδη Άργους και κατέκτησε το πρωτάθλημα στην κατηγορία των Παμπαίδων Α’. Αυτός ήταν το Νο55 τίτλος στην ιστορία του Φιλίππου, 4ος στην συγκεκριμένη ηλικιακή κατηγορία και 38ος στα τμήματα υποδομής, ενώ κατακτήθηκε μία εβδομάδα μετά από αυτόν στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Παίδων.

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ ΠΑΜΠΑΙΔΩΝ Α’

ΑΟ ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ-ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ 1 31-32

Τα πεντάλεπτα: 2-2, 5-4, 8-7, 12-10, 16-14 (ημχ), 18-17, 20-21, 23-23, 25-27, 28-28, 31-32

ΑΟ ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ (Γεώργιος Καρασαββίδης): Μούγιτς,